З розвитком індустрії, виробництва, хімічної промисловості екологічна ситуація в країні погіршується. Джерела води все більше піддаються забруднень. Питна вода повинна відповідати санітарним нормам якості.
Воду високої якості можна купити в бутельованому вигляді або в домашніх умовах отримати її, за допомогою системи зворотного осмосу.
Згідно зі статистикою, бутельовану воду вживає 15% жителів СНД.
Виробництво і реалізація такої води - високорентабельний бізнес, тому, що вона завжди має попит, а сировини для її виробництва - багато. Це динамічно розвивається сектор бізнесу, здійснити який можна, інвестувавши невеликий фінансовий капітал.
Питна вода розливається в полікарбонатні бутлі місткістю 18,9 літра. Рівень мінералізації становить 50-150 мг / л і рекомендована для пиття, приготування їжі та напоїв.
За визначенням міжнародної асоціації виробників бутельованої води, вода вважається бутельованою, якщо:
- Відповідає державним стандартам, санітарним нормам.
- Знаходиться в гігієнічному контейнері.
- Продається для споживання людей.
80% бутельованої води в Україні проводиться методом зворотного осмосу - глибоке очищення води з подальшим насиченням мінералами.
Чому економічно вигідніше очищати водопровідну воду?
Магістральна водопровідна вода проходить попереднє очищення міськими очисними фільтрами, тому, доведення її до стану питної, значно дешевше, ніж вода, взята з ґрунтових вод і свердловин.
Питна вода ділиться на дві категорії:
- Питна вода першої категорії (столова вода).
- Питна вода вищої категорії.
Потрібно врахувати, що такий бізнес налагоджений в багатьох містах, конкуренція висока, тому, головне завдання, на початковому етапі, - знайти ринок збуту у своєму регіоні. Крім усього іншого, як показує аналіз ринку, у цього виду діяльності є сезонність: взимку споживання води знижується.
Приміщення для виробництва бутельованої води
Приміщення для виробництва і розливу води вищої категорії повинен мати підвід міської води і каналізаційний відвід. Площа залежить від обсягів виробництва.
Необхідна площа під забудову - приблизно 1790м2.
Устаткування
На початковому етапі, продуктивність обладнання становить 250 або 450 л / год.
Виробництво бутельованої води відбувається, за допомогою складних і дорогих механізмів. Кількість залежить від масштабів бізнесу.
Перелік спеціального обладнання:
- Етикетувальна машина.
- Напівавтомат закорковування пляшок.
- Стерильні баки для води.
- озонаторні установки.
- Фільтр грубого очищування.
- Видувне встаткування.
- Фільтр тонкого очищення.
- Автомат розливу.
- Насос свердловини.
Для зниження собівартості продукції, рекомендують придбати машину для виготовлення пластикової тари. Але цей пункт необов'язковий, оскільки можна укласти договір з постачальниками тари.
Сьогодні, в цех по розливу питної води, можна купити автоматизовану виробничу лінію, яка складається з усіх необхідних блоків:
- Заправний для сифонів, каністр, пляшок.
- Сатурації.
- Пом'якшення води.
- Глибокого очищення, знезараження.
Лінія розливу складається з декількох етапів:
- Охолодження.
- Сатурування.
- Розлив.
- Наклеювання етикеток.
- Упаковування.
- Фасовка в поліетилен для подальшої реалізації.
Щоб виробництво бутельованої води виявилося прибутковим, продуктивність свердловини повинна бути на рівні 2,7 м3 / год, машини видування - 500 п'ятилітрових пляшок або три тисячі 1,5 літрових пляшок, при восьмигодинній робочої зміни.
Розрахунок витрат і прибутку проєкту (приблизний в середньому):
Норма прибутковості - 21%
Індекс прибутковості - 1,15.
Термін окупності - 4,6-7,6 року.
Чистий дохід - 7 429 103 грн.
Вартість проєкту - 52 720: 189 грн.