У підземних і поверхневих водах живуть мікроорганізми, здатні викликати різні захворювання, небезпечні для людини. Це відбувається не тільки з вживанням води всередину, але і, при купанні, миття, вдиханні водяної пари і аерозолів.
Усунення мікроорганізмів - це необхідний процес системи водопідготовки.
Хімічні методи знезараження - обробка окислювачами:
- Знезараження хлором.
- Знезараження озоном.
Фізичні методи знезараження:
- Знезараження кип'ятінням.
- Знезараження ультрафіолетом.
Найбільш безпечним способом вважають обробку води Уф-випромінюванням. Уф-стерилізатори можна назвати фільтрами для очищення води. Вони не виробляють механічну, хімічну, біологічну очистку, але піддають шкідливі мікроорганізми смертельною дозою радіації, тим самим, знищуючи їх.
Пристрій Уф-стерилізаторів
Відомі апарати з поздовжнім, циркулярним і вихровим струмом води.
Уф-стерилізатори представляють собою камеру з нержавіючої сталі. Усередині знаходяться ультрафіолетові лампи, які, в свою чергу, закриваються в міцні кварцові чохли. Вони запобігають контакт лампи з водою.
Вода, рухаючись через камеру знезараження, постійно піддається опроміненню ультрафіолетом, тим самим, вбиваючи шкідливі бактерії, віруси, найпростіші і т.д. Широкий діапазон якості води забезпечується за рахунок передбаченого запасу УФ-дози.
При циркулярному струмі, вода по спіралі рухається, обплітаючи лампу. Таким чином подовжується шлях живої клітини під випромінюванням і бактерицидний ефект, при цьому, істотно зростає.
При вихровому типі - циркулюючи в просторі корпусу, зростає знаходження клітин під випромінюванням.
У деяких установках може бути передбачена система очищення кварцових чохлів. Це очищення необхідна, так як, в процесі їх експлуатації, на внутрішніх стінках бактерицидних ламп скупчуються органічні і мінеральні відкладення. Конструкція стерилізаторів дозволяє очистити лампи, не виймаючи їх з корпусу. Це говорить про безпечне і зручному їх використанні.
Середній термін служби Уф-лампи від 12000-15000 годин. По закінченню цього терміну служби, лампу необхідно замінити на нову.
Де застосовуються?
Уф-стерилізатори широко застосовують в ставковому господарстві для боротьби з цвітінням і синьо-зеленими водоростями. Однак, вони не вбивають клітини, які загинули. Тому, щоб знебарвити воду - необхідна фільтрація.
В акваріумах - знижується здатність поширення інфекцій. За допомогою стерилізатора, більшість бактерій гине, перш, ніж встигнуть заразити рибу. Це працює з плаваючими бактеріями.
Як доглядати за стерилізатором?
- Потрібно переконатися в чистоті і працездатності фільтра, до якого підключений стерилізатор.
- Залежно від умов - кожні 3-15 місяців мити корпус.
- Через 12 місяців необхідно замінити лампу.
- Чистку корпусу потрібно проводити дуже акуратно, так як подряпати його легко.
- Уф-стерилізатори повинні працювати постійно.
Виготовляючи Уф-стерилізатори, виробники докладають супровідну документацію, де вказані докладно всі технічні характеристики даного приладу.