Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку понад 300 000 європейців хворіють через забруднену питної води. Різного роду домішки, наявність мікроорганізмів можуть викликати серйозні захворювання шлунково-кишкового тракту. Всі вони потрапляють в організм людини через водопровідну мережу. З кожним роком число постраждалих зростає. Ось тому, виникла необхідність в розробці високошвидкісного тесту на наявність забруднень. Основна мета його - знизити загрозу і кількість постраждалих.
Звичайний аналіз робиться протягом декількох днів. Нова технологія в лабораторних умовах дозволить дізнатися про якість води протягом дня. Цим питанням зайнялися тринадцять дослідних груп в Європі, об'єднавши свої зусилля в рамках проєкту ЄС - AQUAVALENS. Розробляючи такий тест, вчені прагнуть зробити моніторинг води більш ефективним. Використовуючи нові підходи, вони домагаються швидко визначити джерела збудників хвороб, забруднення ними європейських джерел питної води та систем водопостачання, які використовуються людиною для пиття і приготування їжі.
Дослідження засновані на молекулярних методах. Також вивчається поєднання молекулярних методів з електронними датчиками. Нові підходи до цієї проблеми доповнюють поточні трудомісткі мікробіологічні методи, які засновані на вирощуванні індикаторних бактерій.
Як результат роботи нових технологій - докладний аналіз збудників забруднення, якості гігієни й специфічних мікробних штамів (вірусів, бактерій), відповідальних за поширення інфекцій через воду. Все це дозволить краще розібратися з інфекційної загрозою цих штамів, розібратися в їх отруйності і визначити джерело.
Програма AQUAVALENS здатна створити процедури визначення патогенних організмів у воді і забезпечити населення гігієнічно чистою водою для пиття і приготування їжі. Така програма здатна створювати нові молекулярні методи.
Нова технологія буде працювати як у великих, так і маленьких системах водопостачання по всій Європі. На реалізацію дослідницького проєкту AQUAVALENS щодо поліпшення безпеки питної води, направлено 8,9 мільйона євро.
Швидке виявлення вірусів, бактерій і паразитів дозволить у швидкі терміни попередити багато захворювань.