Жорстка вода, яка надходить з центрального водопроводу, свердловини або колодязя буває жорсткою Це створює певні проблеми з її використанням для пиття, приготування їжі, особистої гігієни Крім того, її використання негативно позначається на роботі побутової техніки та побутових приладів.
Жорсткість обумовлена великим вмістом солей магнію і кальцію Інтенсивне відкладення накипу в чайнику, бойлері, пральної і посудомийної машини, погане вимивання волосся і вспенивание порошку і мила, погіршення смакових якостей - все це ознаки перевищення в рідини розчинних солей.
Перш, ніж боротися з цим явищем, необхідно здати воду на аналіз в спеціальну лабораторію Для пиття не рекомендують використовувати воду з жорсткістю понад 7 мг-екв / л.
Виділяють два види жорсткості у свердловині чи колодязі:
- Тимчасову, з вмістом в ній гідрокарбонатів кальцію і магнію.
- Постійну, при наявності в ній хлоридів, фосфатів, сульфатів, силікатів, нітратів кальцію і магнію.
Сьогодні відомо багато методів пом'якшення води зі свердловини, колодязя і водопроводу Кожен з них здатний частково або повністю знизити рівень жорсткості.
Методи пом'якшення води з колодязя або свердловини
- Термічний - просте кип'ятіння.
- Реагентний - використання хімічних речовин різного походження, які, при взаємодії з солями, утворюють нерозчинні сполуки, що випадають в осад або знаходяться в підвішеному стані.
Використовують фільтри для жорсткої води зі свердловини:
- Іонообмінні.
- Мембранні.
- Магнітні.
Для отримання невеликого обсягу води (1-3літра) використовують фільтри-глечики зі змінним картриджем Залежно від жорсткості води, картридж підлягає заміні через 1-2 місяці.
Пом'якшення за допомогою іонообмінних фільтрів для пом'якшення води зі свердловини припускає заповнення їх спеціальними матеріалами, які забезпечують іонний обмін катіонів, які входять до їх складу, на іони жорсткості кальцію і магнію В якості таких матеріалів використовується іонообмінних смола.
Використання мембранних фільтрів дозволяє отримати воду високої якості. Пом'якшення води зі свердловини або колодязя таким способом відбувається при її продавлюванні (при надмірному тиску 3-4 атм) через напівпроникну мембрану, проникну тільки молекули води.
До мембранним відносяться фільтри зворотного осмосу, які легко встановлюються під мийку.
Робота магнітних фільтрів-пом'якшувачів заснована на здатності постійного магнітного поля змінювати властивості рідини В результаті - солі жорсткості втрачають свою здатність відкладатися у вигляді накипу і відкладень на нагрівальних приладах Для забезпечення ефективного пом'якшення води, швидкість її потоку повинна бути в межах 0,5-4 м / с.