Вода, як і будь-який продукт харчування, який вживається людиною, повинна відповідати правилам і нормам. Для питної води вони затверджені МОЗ України і викладені в ДСанПіН. І тому, перш ніж вода буде використана за призначенням, вона мусить пройти певні методи очищення питної води.
Механічна фільтрація
Механічна фільтрація - початковий і незамінний етап підготовки води. На цьому етапі відбувається видалення великих механічних суспензій: піску, глини, іржі. Якість фільтрації на цьому етапі залежить від фільтруючого елементу, який практикується.
Система знезалізнення води і деманганації
Видалення з води розчинених солей заліза і марганцю відбувається в кілька етапів:
Перехід розчиненого заліза і марганцю у зважений стан, Осадження (фільтрація) суспензій на фільтруючому шарі напірного або безнапірного фільтра.
Для переходу солей заліза і марганцю у зважений стан застосовують різні окислювачі, до них відносяться: кисень повітря, гіпохлорит натрію, озон. Окислювачі дозуються безпосередньо в трубопровід вихідної води. Виходячи з аналізу води, застосовуються контактні ємності, статичні міксери та індивідуально підбирається фільтруючий шар.
Метод очищення води за допомогою активованого вугілля
Фільтри з активованим вугіллям ефективно видаляють з води органічні речовини, вільний хлор і хлорорганічні сполуки.
В ході експлуатації вугільних фільтрів очищення води, вода звільняється від неприємного «аромату» і смаку. Але варто пам'ятати, що дехлорація води може привести до повторного мікробіологічного забруднення, і, можливо, вона стане непридатною до вживання. Але додаткова УФ-дезінфекція вирішить цю проблему.
Система пом'якшення води для будинку
Видалення солей жорсткості шляхом іонного обміну - це і є метод пом'якшення води. Солі жорсткості видаляються на завантаженні сильнокислотного катіоніта під час фільтрації води через шар катіоніту. Катіони кальцію (Ca2 +) і магнію (Mg2) замінюються в процесі іонного обміну на катіони натрію (Na +). Коли іонообмінна здатність завантаження вичерпується, її необхідно регенерувати розчином кухонної солі (NaCl). При підвищеному вмісті заліза і марганцю, перед етапом пом'якшення вода обов'язково повинна пройти етап знезалізнення води і деманганаціі.
Дозування хімічних реагентів
Дозування хімічних реагентів - загальноприйнятий метод очищення води в промисловій індустрії і при різних технологіях водопідготовки. Дозування реагентів здійснюється за допомогою дозуючих станцій. Вони являють собою: дозуючий мембранний насос, що містить інсталяційний комплект і видатковий бак. При запуску насоса-дозатора можна запрограмувати частоту імпульсів за певний відрізок часу, обсяг імпульсу, також можливе управління насосом від зовнішніх пристроїв, наприклад: імпульсний витратомір, датчики якості води, сенсори протоки, реле часу, контролери вузлів водопідготовки та ін. Дозування реагентів залежить від моделі насоса.
Очищення води від нітратів
Для видалення нітратів з води застосовують два способи - демінералізація води на установках зворотного осмосу і заміщення нітрат-іонів (NO3-) на хлорид-аніон (Cl-), за допомогою аніонообмінних установок.
Принцип роботи установок аніонного обміну схожий з установками пом'якшення, тільки в даному випадку застосовуються аніоніти селективні до нітратів. Відновлення іонообмінних властивостей іоніту проводиться за допомогою розчину кухонної солі (NaCl).
Знесолення
Знесолення води або демінералізація - процес видалення солей з первинної води. Сумарна кількість всіх солей визначає загальну мінералізацію води і електропровідність. Для демінералізації води застосовуються установки баромембранного очищення, установки електродіалізу, та іонообмінні установки, як з однорідним іонітом, так із сумішшю іонітів різної дії.
Дезінфекція
Процес дезінфекції здійснюється двома способами - фізичним (ультрафіолетовий знезаражувачі води) і хімічним (хлорування, озонування).
УФ стерилізатор для питної води є пріоритетним, з огляду на те, що не призводить до змін фізико-хімічних показників води, смак і «аромат» води. Для ефективної дезінфекції мікроорганізмів оптимальною дозою опромінення УФ-променів вважається 40 мДж / см2. При цьому, в оброблюваної УФ променями воді не повинні міститися зважені і колоїдні речовини, інакше ефект дезінфекції буде дорівнює нулю.
Хлорування - найбільш поширений і загальнодоступний метод дезінфекції води. Знезараження здійснюється шляхом введення в воду газоподібного хлору або рідких хлор-вмісних реагентів. Флагманом серед хлор-вмісних реагентів виступає гіпохлорит натрію (NaOCl). Необхідні пропорції визначають станції дозування хімічних елементів.
Як ви вже зрозуміли, методів очищення води існує досить багато, і всі вони, так чи інакше, пов'язані між собою, і покладатися на те, що вибравши один - ви отримаєте чисту воду, помилково. Тому перш ніж приступити до очищення води для побутових цілей або промисловості, не зайвим буде здати вихідну воду для аналізу.