Озонатор - це прилад, який при роботі, виділяє деяку кількість озону. Останнім часом ці прилади стають все більш популярними. У великій концентрації озон дуже шкідливий і вбиває все живе. Не випадково його використовують для знезараження і знищення мікроорганізмів. Електричний розряд великої сили, діючи на кисень, викликає виникнення озону. Це призводить до розщеплення його на атоми, які утворюють молекули синюватого газу. Цей ефект постійно можна спостерігати під час грози.
Де використовується озонатор?
- У системах аква культури.
- У риборозплідників і рибних фермах.
- Для дезінфекції басейнів.
- У садівництві.
- В аптечному виробництві.
- Для лабораторних і промислових застосувань.
У промислових цілях озон виробляється генераторами, заснованими на коронному розряді або на основі ультрафіолетових ламп, що викликають фотодисоціацію кисню повітря і утворення озону.
На генерацію озону впливають такі чинники:
- Об'єм газу, який використовується.
- Напруга і частота електроструму.
- Температура охолоджуючої води.
- Точка роси повітря.
До якості озонових генераторів висуваються жорсткі вимоги. Тому проводити монтаж системи очистки води може тільки фахівець, який згодом зможе відповісти за всі експлуатаційні проблеми. Кількість озону, що генерується, строго контролюється. Щоб застосування озону було ефективним, необхідно, щоб він добре перемішався з водою. Він погано розчиняється, але його концентрація при температурі 30 градусів становить 3 мг/л.
Озон є дезинфікуючою ефективною речовиною, так як він здатний вбити бактерії, спори, цвіль і т.д. Наприклад, якщо порівняти обробку басейну хлором і озоном, то переваги останнього в наявності: немає запаху, не сушить шкіру, не дратує очі, не відбілює волосся та купальні костюми. Озон генерується у вигляді газу, який потрібно розчинити у воді.
При роботі з промисловими озонаторами потрібно дотримуватися обережності. Озон токсичний. Період напіврозпаду в повітрі становить 30-40 хвилин, а концентрація його в повітрі - в межах 10 мг / м3 призводить до затруднення дихання і подразнення слизових оболонок очей.
У порівнянні з хлоруванням, озонування - безпечна і нешкідлива чистка води.
Озонові очищувачі найкраще підходять для тонкого очищення води в системах промислового та колективного використання води, для знезараження води в басейнах.
У багатьох містах Європи і Америки вже на 95% пішли від хлорування і перейшли до озонування.