В даний час склалася напружена ситуація із забезпеченням населення Києва якісною питною водою. Добове споживання води горомадянами становить 1 мільйон кубічних метрів. Основними джерелами водопостачання для киян є: води річок Дніпра і Десни, артезіанська вода, і близько трьохсот діючих джерел децентралізованого водопостачання, де якість питної води , що подається споживачам, не відповідає нормам ДСанПіН 2.2.4-171-10.
З кожним роком показники якості київської питної води погіршуються, й обумовлено це насамперед застарілою водопровідною мережею, а також промисловим виробництвом.
За даними Санітарно-епідеміологічної станції, компонентами забруднення питної води Києва є:
- аміак;
- важкі метали;
- нафтопродукти;
- хвороботворні бактерії;
- азот.
Цими, а також багатьма іншими хімічними елементами забруднені не тільки води річок, а й грунтові води. Особливу небезпеку для них становить промислове виробництво та очисні споруди, що знаходяться в аварійному стані, які щодня отруюють колодязі й свердловини жителів Києва.
Методи очищення води в Києві
Постачальником води для Києва є КП Київводоканал. Подача води киянам здійснюється з двох водозаборів - Дніпровського і Деснянського. Вода, що подається з Дніпра і Десни, проходить стадії флокуляції та коагуляції, стадію безнапірної фільтрації через мультимедійний піщано-гравійний фільтруючий шар Останньою стадією підготовки питної води для Києва є пост знезараження за допомогою вдосконаленого хлораміачного методу. Застосування цього методу дозволяє транспортувати воду на великі відстані й уникнути появи у воді хлорорганічних сполук, що наближає воду до відповідності санітарним нормам і правилам. Найчастіше, погіршення якості питної води відбувається під час транспортування води споживачеві по застарілій системі водопостачання. Рішенням проблеми якісного питного водопостачання Києва свого часу стали бювети, в які вода подається з глибини 400 м, з горизонтів юрського і сеноманського періодів. На сьогоднішній день кількість питної води, яку можуть дати бювети, незрівнянно мала, в порівнянні з необхідною кількістю для ефективної життєдіяльності киян. До того ж, спірним залишається питання санітарного стану бюветів і прилеглих територій.
Проблема вторинного забруднення
Аварійний стан, непридатність водопроводів і водопровідних станцій - головна проблема, пов'язана з питною водою в Україні вцілому, та в Києві - зокрема.
Проблема глобальна і не може бути вирішена в найкоротші терміни, але вихід з ситуації, що склалася є - установка фільтрів для води або систем водоочистки.
При виборі обладнання для фільтрації води слід вдатися до порад кваліфікованих фахівців Вони допоможуть зробити аналіз вихідної води, оцінити її якість, придатність до використання для питних або технічних потреб.
На підставі цих даних підбирається система водопідготовки, враховуючи технічне завдання, яке надається замовником (вимоги до підготовленої води, габарити приміщення для монтажу обладнання, наявність допоміжних комунікацій, індивідуальні побажання замовника), а також зробити техніко-економічний аналіз підібраною системи водопідготовки.